If disrupted

Tamsūs pluoštai

Lenkų menininkės Alicjos Rogalskos kūrinyje „Tamsūs pluoštai“ daugiausia dėmesio skiriama Hayastan Shakarian, kilusios iš Armazio kaimo Sakartvele, istorijai. Teigiama, kad 2011 m. siekdama užsidirbti pragyvenimui ir ieškodama metalo laužo ji nukirto Sakartvelą ir Armėniją jungusį interneto kabelį. Dėl šio neplanuoto, tačiau galingo gesto didžioji dalis Armėnijos ir Sakartvelo kelioms valandoms liko be interneto. Sulaikymo metu ji neva sakė: „Neturiu supratimo, kas yra internetas.“ Kitaip tariant, interneto eksploatacinė infrastruktūra buvo nematoma, paslėpta iki pat jos sutrikdymo momento. A. Rogalskos darbuose užfiksuotas ir nematomas, neapčiuopiamas infrastruktūrų pobūdis, ir jų materialumas, trapumas bei pažeidžiamumas. Kūrinio pavadinimas – tai užuomina į šviesolaidžio kabelius, įrengtus numatant spartų duomenų srauto augimą. Vaizdo įrašą sudaro Vokietijoje nufilmuota medžiaga, kurioje užfiksuotas šviesolaidžio kabelių gamybos procesas, ir kartvelų choro atliekama tradicinė polifoninė daina „Čarkulo“. Menininkė pritaikė viduramžių dainos apie ginkluotą valstiečių sukilimą prieš viešpataujančius feodalus žodžius „naujam tamsiajam IT kapitalizmo amžiui“, įvesdama sąsajų su skurdu, pasauline ekonomika, skaitmenine atskirtimi ir materialiomis infrastruktūromis.

Daina sukurta „Arts Territory“ užsakymu parodai „Myth“, tapusiai 2015 m. festivalio „Artisterium“ Tbilisyje dalimi. Vaizdo klipo kūrimą parėmė DAAD programa „Artists-in Berlin“, jis nufilmuotas Fraunhoferio taikomosios optikos ir tiksliosios inžinerijos institute Jėnoje, Vokietijoje.

Alicjos Rogalskos praktika pagrįsta moksliniais tyrimais, joje daugiausia dėmesio skiriama socialinėms struktūroms ir kasdienybės politinei potekstei. Menininkė dažniausiai dirba specifiniame kontekste, kurdama situacijas, videomeną, performansus ir instaliacijas, bendradarbiaudama su kitais žmonėmis ateičiai skirtų emancipacinių idėjų paieškose. Pastarojo meto personalinės parodos: galerija „Arsenał“ (Balstogė, 2022–2023 m.), „Scherben“ / Berlyno meno prizas (2022 m.), „Manifesta 14“ (Priština, 2022 m.), „Temporary Gallery“ (Kelnas, 2021–2022 m.), „OFF“ bienalė (Budapeštas, 2020–2021 m.) ir galerija „Škuc“ (Liubliana, 2019 m.). Menininkės darbai taip pat eksponuoti Bratislavos kunsthalėje, Vienos kunsthalėje, „Tabakalera“, VBKÖ, „Art Encounters“ bienalėje, Tokijo fotografijos meno muziejuje, Varšuvos bienalėje, Kioto meno centre ir Lozdės dailės muziejuje. Šiuo metu A. Rogalska yra Goldsmiths koledžo Meno katedros doktorantė.