If disrupted

The Museum of Stones

„Museum of Stones“ kolektyvas susibūrė siekiant atspindėti ir prisidėti prie per protestus Baltarusijoje iškilusios ir iki šiol gyvuojančios savilaidos praktikos. Tokie hibridinei infrastruktūrai priskirtini leidiniai, dar vadinami kaimynijos laikraščiais, kuriami paprastų žmonių iniciatyva ir platinami per skaitmenines platformas bei gatvėse. Kiekvienas gali atsisiųsti leidinio numerius iš „Telegram“ kanalų, atsispausdinti juos namuose ir dėlioti į pašto dėžutes, palikti kavinėse ar kitose viešose vietose. Kaimynijų protesto laikraščiais formuojamos bendros solidarumo struktūros, skleidžiančios svarbią politinę informaciją, nes didžioji dalis nepriklausomos žiniasklaidos Baltarusijoje yra uždrausta ir paskelbta „ekstremistine“.

„Museum of Stones“ kolektyvas, kaip priemonę naudodamas politinę vaizduotę, suteikia platformą įvairesniems balsams būti išklausytiems bei kuria alternatyvias ar papildomas atšakas esamoje rajono laikraščių infrastruktūroje. Laikraščio „Museum of Stones“ numeriuose pateikiami įvairūs interviu su anarchistais, LGBTQ+ bendruomenių atstovais, kovotojais ir kt. Juose aptariamas galimas rūpybos infrastruktūrų organizavimas konkrečiose kaimynijose ir „neturtingųjų kibernetikos“ praktikos kaip priešprieša „aukštosioms technologijoms“.

Šiai parodai „Museum of Stones“ kolektyvas įrengė skaitymo erdvę ir alternatyvią spaustuvę, kurioje kiekvienas gali ne tik paskaityti įvairius laikraščio numerius, bet ir pasidaryti paskutiniojo numerio, skirto plataus masto Rusijos invazijai į Ukrainą, kopiją bei plėsti platinimo tinklą gyvenamuosiuose namų rajonuose bei viešose vietose.

Pavadinimas „Museum of Stones“ – Akmenų muziejus – pasiskolintas iš muziejaus Minske tuo pačiu pavadinimu, kuriame renkami akmenys iš visos šalies. Šį muziejų 1985 m. įkūrė Geochemijos ir geofizikos tyrimų institutas. Simboliška, kad šiandien šis muziejus po atviru dangumi yra atsidūręs tarp Aukštųjų technologijų parko, didžiulių sovietinių daugiabučių kvartalų bei Minsko aplinkkelio (MKAD), tad atskleidžia ir infrastruktūros griuvėsius.

„Museum of Stones“ redakcinis kolektyvas – tai eksperimentinis kooperatyvas, subūręs 9 menininkus ir kultūros bei socialinius darbuotojus. Jo veikla remiasi kolektyvine refleksija apie gyvenamuosiuose rajonuose vykstančią protestų veiklą ir alternatyvias paramos infrastruktūras Baltarusijoje. Kolektyvas susikūrė 2021 m.